Čističky vzduchu a jejich účinnost proti virům

10.05.2020

Čističky vzduchu a jejich účinnost proti virům

Dostáváme čímdál více dotazů ohledně účinnosti čističek vzduchu na viry, tak jsme se rozhodli sepsat pro vás krátký článek.

HEPA filtr je nejdůležitější součástí, kterou by měla disponovat kvalitní čistička vzduchu. Jedná se o nejúčinnější vzduchový filtr vůbec. Zachytí všechny nežádoucí částice téměř na 100% - z 10 000 částic, které začínají na velikosti 0,3 mikronů, propustí pouze 3. Původně byl tento filtr vyvinut americkým národním úřadem pro letectví a kosmonautiku NASA, jako ochrana před radioaktivními částicemi.

I přesto, že některé  nanočástice mají velikost pouze 0,1 mikronu, HEPA filtr je dokáže díky svým vlastnostem částečně zachytit - například viry, což právě potvrzuje studie NASA.  Kromě nich eliminuje i další nežádoucí částice jako jsou třeba pyly, roztoči, bakterie či částice prachu nebo plísně.

Čističky vzduchu s HEPA filtry tedy pomáhají omezit šíření virů a bakterií v místnosti, které jsou takovýmto čističem vzduchu vybaveny s téměř stoprocentní účinností. Nicméně není možné spoléhat na to, že Vás před viry a bakteriemi ochrání pouze čistička vzduchu – byť ta sebelepší, která je na trhu k dispozici.

Nejdůležitější prevencí a opatřením v boji s virovými a bakteriálními chorobami zůstává nadále důkladná hygiena.
MPPS částice - velikost nejvíce pronikající částice

Pro bližší představu si můžete v tabulce porovnat, jak velké jsou různé částice, se kterými se setkáváme v běžném životě:


MTA0M