Rádce při výběru čističe vzduchu

01.05.2020

Rádce při výběru čističe vzduchu

Pročtěte si rady, jak správně vybrat čistič vzduchu, aby nejlépe vyhovoval vašim potřebám.

Jak si správně vybrat čističku vzduchu?

Zde najdete několik rad, které Vám pomohou v případě správného výběru čističky vzduchu:


1. Dle velikosti místnosti a vzduchového výkonu čističky

Vzduchový výkon čističky se udává v m3 a ukazuje množství vzduchu, který přístroj vyčistí za jednu hodinu. Čím větší výkon čistička vzduchu má, tím větší místnost je schopna vyčistit. V případě, že bude umístěna v menší místnosti, vyčistí vzduch rychleji.
Aby čistič vzduchu plnil svůj účel dobře, je potřeba vyčistit vzduch v místnosti minimálně 2x za hodinu, v případě alergiků i 3x za hodinu - samozřejmě, že zde platí pravidlo čím více, tím lépe.

Vzorec pro výpočet je jednoduchý:

Š x D x V  x 2 (3)

Zde je uveden názorný příklad:

šířka místnosti - 5 m

délka místnosti - 6 m

výška stropu - 3 m

5 x 6 x 3 = 90  - tuto hodnotu však ještě musíme vynásobit dvojkou či trojkou, protože platí, že vzduch by měl být vyčištěný minimálně 2x za hodinu, v případě alergika minimálně 3x.

90 x 2 = 180 - vzduchový výkon čističky pro běžné čištění by měl být minimálně 180 m3

90 x 3 = 270 - pokud bude čističku vzduchu používat alergik, vzduchový výkon čističky vzduchu by měl být minimálně 270 m3.


2. Dle způsobu filtrace a použitých filtrů.
Kvalitní čističky vzduchu obvykle kombinují více filtrů, tak aby účinnost čištění byla co nejvyšší.
Zde najdete přehled filtrů, které najdete v našich čističích vzduchu:

HEPA FILTR
Vyčistí až 99,7% nečistot ze vzduchu – částice o velikosti od 0,3 mikronu a hodí se zejména pro odstraňování těch nejjemnějších prachových částic, ale dokáže vzduch efektivně zbavit i plísní, smogu či velmi zmírnit šíření virů. Je velice vhodný pro astmatiky a alergiky, kteří potřebují dokonale čisté prostředí. Filtry se po nějakém čase musí měnit. Čističky s HEPA filtrem patří obecně mezi nejčastěji používané čištění vzduchu. Více informací zde.

UHLÍKOVÝ FILTR:
Tento filtr je vyroben na bázi aktivního uhlí a je určen k pohlcování nepříjemných pachů. Zbavuje domácnosti kuchyňských pachůcigaretového kouře a jiných zápachů.

IONIZÁTOR:
Ionizátor zvyšuje efektivitu mechanického čištění vzduchu a udržuje vzduch v místnosti svěží. Záporné ionty mají také pozitivní vliv na naše zdraví.

UV ZÁŘENÍ:
UV světlo bojuje proti mikroorganismům, jako jsou mikroby, bakterie, viry a plísně.

Některé modely čističek vzduchu BONECO umožnují zvolit speciální druh filtru dle potřeby uživatele:

FILTR ALLERGY:
Kazeta multifiltru ALLERGY odstraňuje více než 99% alergenů ze vzduchu. Tím snižuje náchylnost k alergiím. Složení filtru vychází z potřeb alergiků, skládá se z předfiltru, speciální vrstvy pro alergiky, HEPA filtru a filtru s aktivním uhlíkem. Tato kombinace účinně zachycuje prach, pyl, vlasy, zvířecí srst, viry, mikroorganismy, roztoče a jejich výtrusy, škodlivé plyny a nepříjemný zápach.

FILTR BABY:
Udržuje vaši rodinu v bezpečí před viry a bakteriemi. Patentovaná technologie enzymového filtru je účinná na mikroorganismy. Kazeta multifiltru BABY se skládá z předfiltru, enzymového filtru, HEPA filtru a filtru s aktivním uhlíkem. Toto složení účinně odstraňuje prach, pyl, zvířecí srst, mikroorganismy, houby, spory plísní, bakterie, škodlivé plyny a nepříjemný zápach.

FILTR SMOG:
Filtr vhodný do kuřáckých prostor a do městské zástavby, kde je znečištění výfukovými plyny nebo chemickými zplodinami. Snižuje objem tabákového kouře, škodlivé plyny, formaldehyd, zápachy, výfukové plyny. Odstraňuje přes 99% jemného prachu. Kazeta multifiltru SMOG je složena z předfiltru, HEPA filtru a extra účinné vrstvy aktivního uhlíku.

Další parametry a informace, které Vás mohou zajímat:

3. Životnost filtrů
Doba výměny filtrů je obvykle jeden rok (při běžném používání v běžně znečištěných prostorách), ovšem v návaznosti na intenzitě používání se může snížit na několik měsíců či zvýšit například až na dva roky.

4. Hlučnost přístroje
Je udávána v decibelech (db) a souvisí se vzduchovým výkonem čističky vzduchu. Záleží tedy na tom, v jakém režimu bude čistička vzduchu nastavena. V nejnižším výkonu je to obvykle cca 25-30 db, při používání přístroje na nejvyšší výkon je to cca  45-57 db.

Příklady hlučnosti v běžném životě:
10 dB - šum listí při slabém větru
20 dB - tikot náramkových hodinek
30 dB - tich šepot
40 dB - šum v tichém bytě
50 dB - běžný pouliční hluk
60 dB - běžná mluva
70 dB - hlučná ulice, psaní na psacím stroji
80 dB - křik, rusný provoz
90 dB - vlak, hlasitá hudba
100 dB - sbíječka, motorka na maximum
110 dB - diskotéka
120 dB - start letadla, pyrotechnický výstřel
130 dB - výbuch granátu

5. Co je to CADR ?
CADR - Clean Air Delivery Rate (Rychlost dodávky čistého vzduchu)  - je mezinárodní standard pro měření efektivity čističek vzduchu. Uvádí hodnotu (obvykle v m3) za jakou bude místnost vyčištěna od prachu, pylu a cigaretového kouře. Vzhledem k velikosti filtrovaných částic má CADR různé hodnoty pro prach, kouř nebo pyl.
Čím je hodnota CADR vyšší, tím rychleji je vzduch v místnosti vyčištěný.

MTk0ZG