Rádce při výběru zvlhčovače vzduchu

01.05.2020

Rádce při výběru zvlhčovače vzduchu

Před samotnou koupí zvlhčovače vzduchu byste měli mít jasno, jaký zvlhčovač vzduchu je pro vás ten nejlepší. Následující řádky vám pomůžou s orientací a výběrem toho pravého.

Při výběru zvlhčovače vám pomůžou tyto parametry:

1) Velikost místnosti

Zvlhčovač vzduchu je třeba přizpůsobit velikosti místnosti, ve které bude zvlhčovač umístěn. Pro správnou volbu sledujte zvlhčovací výkon přístroje. Níže uvedená tabulka vám bude dobrým pomocníkem (tabulka je uvedena pro teplotu v místnosti cca 20 stupňů):

 

Nicméně pořízením zvlhčovače s větším zvlhčovacím výkonem nic nezkazíte. Nástup účinku bude rychlejší a přístroj nebude nutné používat nepřetržitě.

2) Technologie zvlhčování

Zvlhčovače vzduchu můžeme rozdělit podle technologie, kterou ke zvlhčování používají. Na trhu se můžete setkat s těmito typy zvlhčovačů:

Ultrazvukové zvlhčovače

Ultrazvuková technologie je asi ta nejrozšířenější a na trhu najdete nejvíce právě ultrazvukových zvlhčovačů, které pomocí vysokofrekvenčního ultrazvukového oscilátoru vytváří z vody mlžinu, která je pak do vzduchu rozprašována pomocí ventilátoru. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody těchto zvlhčovačů:

Výhody:
- Obvykle vyšší výkon znamenající dosažení vyšší vlhkosti
- Rychlý nástup účinku
- Nízká hlučnost
- Nízká spotřeba energie

Nevýhody:
- Pozor na vodní kámen, který může být do vzduchu rozprašován v případě tvrdosti vody, řada zvlhčovačů tento problém řeší demineralizační patronou uvnitř přístroje.
- Před každým zvlhčováním je dobré nevyužitou vodu v zásobníku vyměnit, případné bakterie by se z vody mohly dostávat do vzduchu

Diskové zvlhčovače:

Diskové zvlhčovače patří mezi ty velmi oblíbené. Pracují na principu odstředivých disků, které jsou speciálně upraveny pro mechanické odpařování vzduchu a v kombinaci s ionizátorem zároveň zachytávají ze vzduchu nečistoty až do velikosti 1,5 mikronu.

Výhody:
- Velmi ekonomický provoz
- Žádný spotřební materiál – není potřeba pravidelná výměna filtrů
- Zachycuje drobné nečistoty jako například pyly či domácí prach

Nevýhody:
- Vyšší pořizovací cena

Parní zvlhčovače:

Parní zvlhčovače pracují na principu ohřevy vody k bodu varu a pára, která je generována z přístroje pak rychle zvlhčuje vzduch v místnosti.

Výhody:
- Hygienické – horká voda eliminuje výskyt bakterií
- Obvykle žádné další filtry a spotřební materiál
- Možnost přidání esenciálních olejů (u všech parních zvlhčovačů Boneco)
- Vlažná teplota páry díky technologii ochlazování (u všech parních zvlhčovačů Boneco) – nehrozí popálení

Nevýhody:
- Vyšší spotřeba energie

Studené zvlhčovače

Studené zvlhčovače pracují na principu studeného odparu vzduchu, kdy filtr uvnitř přístroje do sebe nasává vodu a ventilátor vytváří proud vzduchu, díky kterému je pak voda odpařována do místnosti.

Výhody:
- Přirozená vlhkost
- Tichý provoz
- Nízká spotřeba elektřiny

Nevýhody:
- Nutná pravidelná výměna filtrů
- Díky principu přirozenou autoregulací jsou schopny studené zvlhčovače dosáhnout vlhkosti maximálně cca 55%.

Kombinované přístroje (Hybridy) – zvlhčují a čistí vzduch zároveň

Kombinované přístroje mohou sloužit jako zvlhčovače či čističe vzduchu, zvlhčování probíhá obvykle díky rotačním diskům a odpařovací rohoži. K čištění vzduchu využívají přístroje kvalitní soustavu filtrů (Předfiltr, HEPA filtr s aktivním uhlím).

Výhody:
- Možnost zvlhčovat či čistit vzduch, případně oboje najednou
- Odstranění nečistot ze vzduchu (Pyly, prachové částice, alergeny atd.)
- Vysoký výkon zvlhčování
- Kvalitní soustava čistících filtrů
- Ideální kombinace např. pro alergiky

Nevýhody:
- Vyšší pořizovací cena
- O něco vyšší hlučnost
- Nutnost výměny filtrů

 

3) Funkce:

Dle svých preferencí a možností si můžete vybrat od jednoduchých modelů bez možnosti regulace až po ty se sofistikovanými funkcemi, které usnadňují provoz zvlhčovače.

Manuální zvlhčovače vzduchu

Manuální zvlhčovače vzduchu nemají zabudovaný hydrostat a neohlídají si tak vlhkost vzduchu v místnosti. To je potřeba řešit zakoupením vlhkoměru a sledováním aktuální vlhkosti v místnosti, aby naopak nedocházelo k převlhčení vzduchu.

Automatické zvlhčovače

Zvlhčovače s automatickou regulací vlhkosti jsou vybaveny hydrostatem, který měří vlhkost v místnosti a lze jej nastavit na požadovanou hodnotu. Po jejím dosažení se přístroj sám vypne a znovu se opět spustí, když relativní vlhkost vzduchu klesne pod požadovanou hodnotu.

ZDZhMDhkMG